Αγαπητοί γονείς,

Ξεκινήσαμε τον σχεδιασμό της έναρξης των μαθημάτων στο  Σχολείο μας  βασιζόμενοι πάνω στις οδηγίες του υπουργείου και προσαρμόζοντάς τες στην πραγματικότητα του δικού μας σχολείου.
Η ενημέρωσή σας, ίσως σας φανεί λίγο? μακροσκελής, αλλά αφού δεν μπορούμε να συναντηθούμε όλοι μαζί ζωντανά στο σχολείο….., πάλι καλά που υπάρχει αυτή η δυνατότητα μέσα από το διαδίκτυο.

Καταρχήν πρέπει να δείτε, το ενημερωτικό υλικό που μας έχει σταλεί με την επισήμανση του επείγοντος και της υποχρεωτικότητας ενημέρωσής σας (είμαι βέβαιος ότι ήδη τα γνωρίζετε…).
Στις λεπτομέρειες τώρα που αφορούν την νέα μας καθημερινότητα στο σχολείο:

1. Το πρωί θα έρχονται τα παιδιά στις 08:00 και όχι νωρίτερα.
2. Μόλις μπαίνουν στην αυλή θα πλένουν τα χέρια τους στις βρύσες με σαπούνι.
3. Το κουδούνι θα χτυπάει στις 08:15 και η μέρα μας δεν θα ξεκινά με ομαδική προσευχή στο προαύλιο, αλλά θα μπαίνουν κατευθείαν στην αίθουσά τους και θα γίνεται η προσευχή εκεί.
4. Φροντίσαμε και τοποθετήσαμε τα θρανία έτσι ώστε κάθε παιδί να κάθεται μόνο του σε ένα θρανίο και να απέχουν μεταξύ τους 1,5 μέτρο σύμφωνα με τις οδηγίες.
5. Στις αίθουσες θα υπάρχουν αντισηπτικά, αν και θα πρότεινα να εφοδιάσετε και εσείς το παιδί σας με ένα μικρό ατομικό αντισηπτικό, ώστε συνηθίσει το κάθε παιδί να φροντίζει την ατομική του υγιεινή.
6. Προβλέπεται καθαρισμός και κατά τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου, αν και το θεωρώ υπερβολικό, αφού το κάθε παιδί θα κάθεται αποκλειστικά στο δικό του θρανίο και δεν θα περιφέρεται σε άλλα θρανία και χώρους.
7. Τα διαλείμματα δεν θα τα κάνουμε όλοι μαζί, αλλά δύο-δύο τάξεις και θα έχουμε ορίσει περιοχές στην αυλή μας, αφιερωμένες κατά τάξεις. Δόξα το Θεό έχουμε πολύ μεγάλη αυλή και τα λίγα παιδιά δεν θα στριμώχνονται όπως ενδεχομένως συμβαίνει στις πόλεις. Σε αυτούς τους χώρους θα περιμένουν τα παιδιά και το πρωί (αφού πλύνουν τα χέρια τους) ώσπου να χτυπήσει το κουδούνι για να μπουν στις τάξεις τους.
8. Σε περίπτωση που θα βρέχει, τα παιδιά θα κάνουν το διάλειμμα μέσα στην αίθουσα.
9. Οι τουαλέτες θα χρησιμοποιούνται ΜΟΝΟ για την πραγματική ανάγκη των παιδιών και μετά από έγκριση του εφημερεύοντος εκπαιδευτικού. Η εκδρομή στην τουαλέτα θα πρέπει να σταματήσει!!!
10. Προβλέπεται φυσικός αερισμός των αιθουσών και τα παράθυρα θα είναι μονίμως ανοιχτά.
11. Η χρήση της μάσκας είναι προαιρετική τόσο για τα παιδιά όσο και για τους εκπαιδευτικούς.
12. Τα παιδιά θα χρησιμοποιούν αποκλειστικά τον δικό τους εξοπλισμό (τετράδια, μολύβια, σβήστρες, ξύστρες και ιδιαίτερα τον μαρκαδόρο). Γι? αυτό σας παρακαλώ φροντίστε να εφοδιάσετε το παιδί σας με τον δικό του μαρκαδόρο.
13. Στη Γυμναστική δεν θα χρησιμοποιηθούν αντικείμενα που θα μοιράζονται (ειδικά μπάλες). Ούτε και θα επιτρέπεται να φέρουν τα παιδιά την δική τους μπάλα στο σχολείο.

Επειδή όλα αυτά φαντάζουν πολλά και δύσκολα, θα παρακαλούσα να ενημερώνατε τα παιδιά σας σχετικά και να τα προετοιμάσετε γι? αυτό που θα συναντήσουν, ώστε να μην αντιδρούν και δυσανασχετούν. Και σε εμάς δεν αρέσει, αλλά οι οδηγίες είναι σαφείς και αυστηρές.
Εμείς πρώτοι θα στενοχωρηθούμε εάν δούμε κάποια παιδιά να μην συμμορφώνονται σε αυτές τις υποδείξεις.
Τις πρώτες μέρες θα εστιάσουμε στην διαχείριση αυτής της νέας καθημερινότητας.
Ελπίζω να ανταποκριθούν (ανάλογα και την ηλικία τους) σε αυτήν την νέα πρόκληση.
Θα στενοχωρηθώ πάρα πολύ εάν κάποιο ή κάποια παιδιά (επαναλαμβάνω ανάλογα και την ηλικία τους) ΔΕΝ αντιληφθούν την σοβαρότητα της κατάστασης και δημιουργήσουν εσκεμμένα προβλήματα (πιάνουν αγκαλιάζουν, φτύνουν κλπ), γιατί σε εκείνη την περίπτωση (και για να προστατέψουμε το σύνολο) θα αναγκαστώ να σας καλέσω να έρθετε να τα πάρετε.
Προσωπικά πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά, αλλά εξηγούμαι για να μην παρεξηγηθώ μετά.

Επίσης θα θέλαμε να μας κάνετε γνωστό εάν κάποιος /α από σας ΔΕΝ στείλει το παιδί του στο σχολείο, είτε γιατί ανήκει το ίδιο σε ευπαθή ομάδα, είτε υπάρχει άτομο στο οικογενειακό περιβάλλον που ανήκει σε ευπαθή ομάδα. Μόνο στην περίπτωση αυτή, οφείλει να μας στείλει την ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ με έναν από τους παρακάτω τρόπους:

α. Να στείλει την υπεύθυνη δήλωση σκαναρισμένη και υπογραμμένη στο email του σχολείου έως Κυριακή (31/05/2020) το μεσημέρι στις 12.30 είτε

β. Να την φέρει ο κηδεμόνας στο σχολείο έως Δευτέρα στις 08.30′. (μπορούμε να την χορηγήσουμε κι εμείς).

Με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσουμε να οργανώσουμε τα υποτμήματα των μαθητών, τόσο για τη δική τους ασφάλεια όσο και για την ασφάλεια του προσωπικού του σχολείου μας.

Ο Διευθυντής και το Διδακτικό προσωπικό του Σχολείου