Θεματική : Φροντίζω το περιβάλλον

Υποθεματική : Κλιματική αλλαγή, φυσικές καταστροφές, πολιτική προστασία

Τίτλος : Μαθαίνουμε για τις πλημμύρες

Η αρχική προσέγγιση του θέματος γίνεται μέσα από την ανάγνωση ιστορίας με θέμα «Έκτακτο δελτίο – Πλημμύρες». Ακολούθησε έκφραση μέσω δραματοποίησης ενός διαλόγου της ιστορίας και αποτύπωση με ζωγραφική μιας σκηνής της.

Κατόπιν έγινε έρευνα, με τη μορφή ερωτηματολογίου, όπου οι μαθητές ενεπλάκησαν σε συνεργατική διερεύνηση των γνώσεών τους για το θέμα και τις συνέδεσαν με προσωπικές τους εμπειρίες.

Δημιουργούν  καρτέλα με τις επιπτώσεις των πλημμυρών.

Ακολούθησε διερεύνηση και κατανόηση των πλημμυρών μέσα από δημοσιεύματα ηλεκτρονικών πηγών και έκφραση μέσα από δημιουργική γραφή συντάσσοντας ένα δικό τους άρθρο – δημοσίευμα για μια πλημμύρα (πραγματική ή φανταστική).

Στο επόμενο εργαστήριο μελετούν χάρτες με πλημμύρες των τελευταίων ετών.

Εκφράζονται δημιουργικά κατασκευάζοντας εννοιολογικό ( ψηφιακό) χάρτη για τις αιτίες, τα αποτελέσματα και τους τρόπους αντιμετώπισης των πλημμυρών.

Τέλος εξοικειώθηκαν με τις Οδηγίες Προστασίας της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας και σε μια ενδοσχολική δράση ενημέρωσαν τους μαθητές των άλλων τάξεων.